مشکلات چندین ساله بازار بزرگ اصفهان حل و فصل می‌شود

با تشکیل هیأت امنای بازار اصفهان برای نخستین بار، بازاریان این شهر برای حل و فصل مشکلات محل کسب و کار خود به صورت مشارکتی تصمیم‌گیری می‌کنند، تصمیماتی که می‌تواند منجر به حل و فصل مشکلات چندین ساله بازار بزرگ اصفهان شود.

مشکلات چندین ساله بازار بزرگ اصفهان حل و فصل می‌شود

به گزارش سکانس از اصفهان، بازار اصفهان با قدمتی حدود پانصد سال از آثار به جا مانده دوران صفویه است که براساس اطلاعات موجود، جزو بزرگ‌ترین بازارهای خاورمیانه به شمار می‌رود. این بازار در مجاورت آثار ماندگار و بافت تاریخی شهر قرار دارد و گرچه از معماری منحصر به فردی برخوردار است و در مسیر پر پیچ و خم و چندین کیلومتری خود مدارس و مساجد و حمام‌های تاریخی، ‌سراها و تیمچه‌هایی دارد؛ اما تا امروز، در روزگار زندگی شهری و مدرن، قامت خود را راست نگه داشته، هر چند که بر پیکرش زخم‌های نو و کهنه و آثار تغییر سبک زندگی مشهود است. بازار اصفهان امروز دست به گریبان مشکلات فراوانی همچون اخلال در رفت و آمد، سد معبر، نبود ایمنی ناشی از سیستم‌های فرسوده برق و گاز است. از سوی دیگر به گفته محمدباقر کلاهدوزان مدیر منطقه ۳ شهرداری اصفهان، یکی از اصلی‌ترین مشکلات این بازار، سد معبر است. در بازار بزرگ اصفهان اجناس به گونه‌ای چیده می‌شوند که مخل رفت و آمد مردم شده و برای آنها سد معبر ایجاد می‌کند. سیستم برق کشی ناقص، فرسودگی لوله‌های گاز و ورود بی رویه موتور سیکلت‌ها از دیگر معضلات این بازار است.

بازار تاریخی اصفهان   هیأت امنا، تشکیلاتی برای اداره بازار شهرداری اصفهان در سال‌های اخیر برای حل مشکلات بازار تصمیمات گوناگونی گرفته است، اما آن چیزی که برای اداره بازار و حل و فصل معضلات آن لازم است، هماهنگی و همراهی میان بازاریان و کسبه است تا خود بر محل کسب و کارشان نظارت داشته باشند و با خرد جمعی و مشارکت راه‌حل‌هایی برای مشکلاتی که روزانه با آن دست به گریبان هستند، بیابند. محمدباقر کلاهدوزان، مدیر منطقه ۳ شهرداری اصفهان با اشاره به ضرورت تشکیل هیأت امنای بازار به منظور هماهنگی و همدلی برای حل معضلات فعلی گفت: تشکیل هیأت امنا منجر می‌شود تا بازاریان برای حل و فصل مسائل ذکر شده مشارکت داشته باشند. وی افزود: وقتی قوانین بازار توسط خود بازاریان تعیین شود و آنها در این تصمیمات دخیل باشند، عمل کردن به این قوانین نیز پایدارتر خواهد بود، به عنوان مثال اگر طبق قوانینی که توسط هیأت امنا وضع می‌شود ورود موتورسیکلت به بازار ممنوع شود، در مقابل باید برای باراندازی بازاریان تدبیری در نظر گرفته شود. کلاهدوزان ایجاد هماهنگی بین بازاریان و متولیان شهرداری را امری ضروری دانست و خاطرنشان کرد: اگر هیأت امنا تشکیل شود ما به عنوان بازوی اجرایی حمایت‌های لازم را انجام می‌دهیم تا کارها بهتر و با سرعت بیشتری پیش برود.

سیم‌کشی برق خطرناک در بازار   ۸۰ مشکل جدی در بازار اصفهان علی قاسم زاده، شهردار اصفهان نیز با اشاره به وضعیت نگران کننده بازار بزرگ اصفهان و با تأکید بر اینکه دستگاه‌های مختلفی از جمله شهرداری در قبال وضعیت بازار مسؤولیت دارند، گفت: بازار حدود ۸۰ مشکل دارد که تا به حال برای رفع آن‌ها موفق نبوده‌ایم، در این راستا مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر با انجام مطالعاتی به این نتیجه رسید که تا زمانی که متولیان امر، یعنی همان بازاریان وارد جریان کار نشوند، مشکلات بازار قابل حل نخواهد بود. مرکز پژوهش‌های شورا پای کار آمد پس از شناسایی راه حل اصلی در این زمینه، پیگیری‌ها از تدوین طرح تشکیل هیأت امنای بازار تا برگزاری انتخابات به همت مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان و با همکاری مشترک شهرداری و دیگر نهادهای ذی‌ربط انجام شد. سلسله مراتب اداری عملیاتی شدن این طرح بیش از یک سال و نیم به طول انجامید تا سرانجام، این انتخابات در روزهای پایانی آذرماه امسال با مشارکت کسبه و بازاریان برگزار شد. این اقدام اتفاقی جدید در مدیریت بازار و برای پیگیری مشکلات بازار بزرگ اصفهان است که وسعت جغرافیایی آن از شرق به کوچه مشیر یخچال، از غرب به کوچه تلفن خانه، از جنوب به بازارچه حسن آباد و از شمال به سمت بازارهای علامه مجلسی و چهارراه باباقاسم محدود می‌شود.

سقف پوسیده بازار اصفهان   برگزاری نخستین انتخابات هیأت امنای بازار اصفهان مصطفی نباتی نژاد، رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اهداف این طرح گفت: هدف اصلی نقش آفرینی بازاریان این است که این قشر واسط بین دستگاه‌های اجرایی و کسبه باشند، البته دغدغه و نظرات شهروندان و گردشگران و دیگر ذی نفعان بازار را هم باید جمع‌بندی کنند. وی افزود: اولویت بخشی به اعتباراتی که هر یک از دستگاه‌های اجرایی در سال دارند یا مداخلاتی که باید انجام دهند باید صورت گیرد، همچنین بسته به مسائل احصاء شده از سمت هیأت امنای بازار، دغدغه‌ها باید پیگیری شود. نباتی‌نژاد خاطرنشان کرد: در این راستا اگر تصمیم‌گیری مشارکتی براساس نظر مشورتی بازاریان صورت گرفت، بر اساس مصوبه هیأت امنای بازار منتشر می‌شود تا کمک کنند تصمیماتی که به نفع بازاریان است در بین آن‌ها تبیین شود. تشریح روند برگزاری نخستین انتخابات رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان درباره روند برگزاری نخستین انتخابات بیان کرد: این انتخابات به صورت الکترونیکی با چهار باجه پشتیبان و با کمک اتاق اصناف، بازرسی اصناف، فرمانداری، اداره کل میراث فرهنگی، شهرداری منطقه ۳ شامل حوزه نظارت و فرهنگی برگزار شد. وی ادامه داد: در این انتخابات، بازار به ۱۱ ناحیه تقسیم شد و در هر ناحیه نفراتی حائز اکثریت آراء شدند، در هر ناحیه یک تا ۲ نماینده اصلی و یک تا ۲ نفر نماینده علی البدل انتخاب شدند که در مجموع شامل ۱۱ نفر اصلی و ۱۱ نفر علی‌البدل است که هیأت موسس هیأت امنای بازار خواهند بود. با تشکیل هیأت امنای بازار اصفهان که اتفاقی جدید در مدیریت شهری اصفهان به شمار می‌رود، این امیدواری وجود دارد که مشکلات احصاء شده توسط کسبه و با همکاری و همیاری آنان برطرف شود. پایان پیام/۶۳۱۰۱/