تنها ۳ درصد درآمد مالیات، از دریافت اجاره بها است

مدیر کل امور مالیاتی شرق استان با بیان اینکه اجاره بها، تنها ۳ درصد از درآمد مالیات را به خود اختصاص داده است گفت: در پی تعامل با مؤدیان درچهارچوب قانون، محوریت اصلی ارزش گذاری اجاری املاک صورت می پذیرد.

تنها ۳ درصد درآمد مالیات، از دریافت اجاره بها است

به گزارش سکانس از پردیس، علی بهرامی مدیرکل امور مالیاتی شرق استان تهران در جلسه ای با هدف بررسی نحوه قیمت گذاری ارزش اجاری املاک و بهبود در فرآیند این ارزش گذاری که با حضور نمایندگان اتاق اصناف پردیس در سالن جلسات اداره کل امور مالیاتی شرق استان تهران برگزار شد، اظهار کرد: از سال ۱۳۹۵ سازمان امور مالیاتی یک برنامه کلی به کل کشور ارائه داده  و الگوهای نوین در زمینه ارزش گذاری اجاری املاک مطرح شد و سعی اداره کل براین بوده است تاجای ممکن بلوک ها را کوچک کند تا ارزش گذاری و قیمت گذاری لحاظ شده به واقعیت نزدیک تر باشد و در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی حاضر به تعامل با مؤدیان هستیم. وی به فرآیند هوشمندسازی تعیین ارزش اجاری املاک اشاره کرد و گفت: هدف از هوشمند سازی این است که ممیز محوری کنار گذاشته و اطلاعات محوری باشد.  بهرامی افزود: در گذشته، بحث علی الرأس مطرح بوده و اجاره هر محل کسب متفاوت بود ولی در حال حاضر با هوشمند سازی فرآیندهای مالیاتی، سامانه ارزش گذاری اجاری املاک به صورت هوشمند، بلوک بندی لازم را انجام و در هر سال اطلاعات به روزتری در اختیار سامانه قرار می گیرد که این اطلاعات در هر سال به روز و صورت تکمیلی در اختیار واحدهای مالیاتی  قرار می گیرد و بر آن اساس مالیات براجاره تعیین می شود. مدیرکل امور مالیاتی شرق استان ادامه داد: در حال حاضر شهر بومهن در چند بخش بلوک بندی شده و بر خیابان اصلی به چند بخش تقسیم شده و ارزش اجاری زیر قیمت روز انجام شده و اگر مؤدی مشکل داشته باشد می تواند اعتراض کرده و پرونده به هیئت های حل اختلاف مالیاتی ارجاع داده خواهد شد و با ارائه اسناد و مدارک مطالبه حق کند و فرد می تواند به صورت مکتوب اسناد و مدارک کافی را در اختیار اداره کل قرار دهد و در سال‌جاری پیگیری می کنیم که هرگونه تعامل با اصناف و اتحادیه ها در چارچوب قانون به صورت حداکثری اتفاق بیفتد. وی تصریح کرد: در حال حاضر ما چند نوع منبع مالیاتی نظیر ارزش افزوده، عملکرد، مالیات اجاره، تراکنش های بانکی و اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان را داریم و مالیات اجاره بها ما تنها حدود ۳ درصد از این منابع مالیاتی را به خود اختصاص می دهد اما در هرحال پاسخگوی مؤدیان در راستای رعایت حقوق شهروندی و تکریم ارباب رجوع هستیم. بهرامی اضافه کرد: در سالجاری نسبت به تعامل با اصناف مشکلی نداشته و در بحث اظهارنامه باید از اصناف شرق استان تشکر کنیم زیرا اولین سالی بود که اظهارنامه ها باید براساس دستگاههای کارتخوان ارائه می شد و با وجود پراکندگی شهرستانها تعامل حداکثری با اصناف پردیس، فیروزکوه و دماوند برقرار شد و جلساتی برگزار و به نتایج مطلوبی رسیدیم.

  مدیرکل امور مالیاتی شرق استان تهران، افزود: در سالجاری حدود ۱۵،۴۰۲ مورد تبصره ۱۰۰ ق.م.م و همچنین ۷،۴۶۰ مورد اظهارنامه مالیاتی اضافه شده که نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری داشته است. وی ادامه داد: امسال سعی بر این است تا تعیین ارزش گذاری اجاری املاک شرق استان در راستای تعامل حداکثری با مؤدیان و در چارچوب ضوابط و قوانین جلساتی با حضور نمایندگان ادارات مالیاتی و نماینده اتحادیه املاک شهرستان های پردیس، دماوند و فیروزکوه برگزار شود. بهرامی ادامه داد: در سایر بخشها نظیر بخشودگی جرائم، تقسیط بدهی ها و پیگیری پرونده های مربوط به تراکنش های بانکی، حاضر به تعامل با کلیه اصناف و مؤدیان هستیم. انتهای پیام/۶۷۰۱۶/